środa, 14 października 2015

Podaj hasło!

Pomysł który dzisiaj opiszę nie jest mojego autorstwa, ale jest tak genialny w swojej prostocie, że głupotą byłoby się nim nie podzielić. Często załamujemy ręce kiedy na lekcji w naszych uczniów wychodzi brak znajomości najprostszych słówek. Jak bezboleśnie zwiększyć ich bazę? Oto odpowiedź.

Sposobem tym podzielono się ze mną w pracy, gdzie niemal wszyscy nauczyciele korzystają z niego na lekcjach. Na czym więc polega wielka tajemnica? Hasło. Żeby wejść do klasy, uczeń musi je znać. Na wczęśniejszej lekcji nauczyciel podaje je, a uczniowie muszą zapamiętać. ZAPAMIĘTAĆ, nie zapisać. Ja pilnuję, żeby dzieci nie zapisywały go w zeszytach, co prawda nie nauczą się wtedy pisowni, ale przynajmnije uniknę sytuacji w której nikt nie bedzie próbował zapamietać hasła, tylko przeczyta je z zeszytu. Młodszym dzieciom rozdaję obrazek symbolizujący hasło:

(Incredible English 3, 3rd Edition, Photocopy Masters Book cut-outs, Oxford University Press)

Jak widać na powyższym obrazku, korzystam z propozycji Oxfordu, którą bardzo polecam. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żebyście produkowali własne hasła. Jesli korzystacie z innego podręcznika, jest to wręcz wskazane, bo hasła zawsze można dostosować do tematu lekcji.

Wprowadzając słowa-klucze do klasy musimy wyjasnić zasady. Co się stanie jeśli uczeń nie zna hasła? Nie bedzie mógł wejść do klasy. A przynajmniej tak powiedziałam uczniom, bo przecież nikogo z niej nie wyproszę :) W rzeczywistości możemy oświadczyć delikwentowi, że ma 10 sekund na poznanie hasła (inny uczeń mu je zdradza). Takie sytuacje nie zdarzają się jednak często, uczniowie, zwłaszcza młodsi, bardzo serio traktują zabawę.

Moim zdaniem gra nadaje się również dla uczniów starszych - wtedy możemy pokusić się o brdziej skomplikowane słowa, a nawet całe frazy. Dobrze jeśli będą one zabawne i w miarę możliwości rymowane, na przykład dancing monkey kicked the donkey :)

Zachęcam do wypróbowania i dzielenia się wrażeniami w komentarzach. I wszystkiego najlepszego z okacji Dnia Nauczyciela!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz