niedziela, 11 października 2015

Jak uczę się z dziećmi słownictwa

Dzisiaj nieco o lekcjach indywidualnych. By przygotować uczniów do sprawdzianu lub kartkówki, gdzie będa musieli błysnąć znajomością pisowni, trzeba przećwiczyć z uczniami... pisownię. Genialne! Aż chciałoby się zakrzyknąć:


Jak widać na załączonym obrazku, pisanie niekoniecznie musi być tylko na papierze. Świetnie można do tego celu wykorzystać literki ze Scrabbli. Taka forma "pisania" jest dla nich atrakcyjniejsza (przynajmniej przez kilka pierwszych lekcji :)). Mam też wrażenie, ze słówka nieco łatwiej wchodzą do głowy.

Na wyjatkowo opornych mam jeszcze jeden sposób, opierający się na metodzie skojarzeń. Wymyślenie takich, które byłyby ciekawe i rzeczywiście dały coś uczniowi wymaga ode mnie dużo czasu. Zwykle tworzę własnoręcznie fiszki, które oglądam z uczniem i w razie potrzeby tłumaczę kontekst sytuacyjny :) Poniżej świeżo przygotowane skojarzenie związane z pomieszczeniami w szkole. Potraficie rozgryźć mój tok myślenia? Bez podglądania! Pod spodem są objaśnienia :)



I jak, udało Wam się? :)


Słówko playground czyli plac zabaw skojarzyłam ze słowem play - bawić się oraz ground - ziemia. Stąd bawiaca się grudka ziemi :)


W przypadku tuck shop'u (sklepik szkolny) nie zabłysnęłam - obrazuje go zwykły monopolowy o nazwie TAK.


 Słowo gym - siłownia symbolizuje muskularny dżin.


 Kantyna szkolna to... zapuszkowany nastolatek albo inaczej karma dla nastolatków. Pewnie równie pyszna jak szkolne obiadki :)


Jeśli chodzi o library (biblioteka) musiałam przełknąć gorzką pigułkę niezbyt poprawnego fonetycznie skojarzenia. Leżąca (lay - leżeć) jagoda (berry) nie do końca oddaje brzmienie tego słowa, jednak mam nadzieję, że pomoże uczniom w zapamietaniu słówka.

Mam nadzieję, że wpis się podobał. Zachęcam dzielenia się własnymi pomysłami w komentarzach.

1 komentarz:

  1. Uwielbiam w taki sposób uczyć slownictwa. Często rysuje takie rebusy (pine + apple = pineapple). Rysujemy, podpisujemy i tworzą się Nam nowe wyrazy. Dzieciaki, i nie tylko, bo dorośli także, łatwiej zapamiętują wyrazy.

    OdpowiedzUsuń