sobota, 14 listopada 2015

Past Continuous - co fajnego znalazłam w sieci?

Przy planowaniu lekcji dotyczących czasu Past Continuous oraz jego porównania z czasem Past Simple bardzo pomocny okazał się Internet. A to nowość :) Dzisiaj chciałabym się podzielić moimi najfajniejszymi znaleziskami.

Numer 1: Snakes and Ladders

Formuła gry jest chyba wszystkim znana. Jeśli trafimy na drabinę, wspinamy się po niej wyżej na planszy, natomiast jeśli trafi nam się głowa węża - zjeżdżamy po niej na sam dół.

Gra ma na celu przećwiczenie różnicy między czasem Past Continuous i Past Simple. Moim zdaniem sprawdza się bardzo dobrze. My graliśmy w grę 2 razy: pierwszy raz tłumaczyłam uczniom (w razie potrzeby) zdania na jezyk polski, ponieważ obawiałam się, że nie będą znali potrzebnego słownictwa. Zwykle to wystarczało, by bezbłędnie wybrali odpowiednią formę. Bardziej opornym rysowałam na tablicy dłuuuuuuugą linię i krótką w poprzek, co miało sybmolizować długą czynność przerwaną przez inną, krótką. Z łatwością decydowali która jest którą. Za drugim razem uczniowie grali już bez mojej pomocy.

Tutaj link do gry.

Numer 2: Sentence Monkey

Ta gra również sprawdza znajomość wspomnianych czasów przeszłych. Tym razem musimy zdecydować w jakim czasie powinno być zdanie i wstawić w luki odpowiednie wyrazy. W przypadku Sentence Monkey również zdarzało mi się tłumaczyć trudniejsze zdania. Mimo to uważam, że gra bardzo dobrze się spisała. Przede wszystkim wprowadziła do klasy trochę emocji. W końcu to od nas zależy czy małpa dostanie banana, to nie przelewki ;)

Tutaj link do gry.

Numer 3: When the accident happened...

Kolejny interesujący sposób na przećwiczenie Past Continuous. Na prostym filmiku widzimy ludzi, pochłoniętych wykonywaniem przeróżnych czynnosci: ktoś gra na flecie, ktoś inny czyta gazetę. Idyllę przerywa...wypadek samochodowy. Następnie każdy "opowiada" co robił kiedy zdarzył się wypadek. Mozemy zatrzymać filmik zanim lektor poda odpowiedzi albo obejrzeć w całości, a dopiero potem poprosić uczniów zeby przypomnieli kto co robił w chwili wypadku. Dla urozmaicenia dzieci mogą zmieniać głos, by pasował do osoby pod którą go podkładają :)

Tutaj link do filkimu.


Mam nadzieję, że linki okażą się przydatne również dla Was.

1 komentarz:

  1. Bardzo kreatywne zadania, każdy z czasem potrzebuje wprowadzić na swoje zajęcia trochę świeżości i takie strony to umożliwiają. :) Zapraszam również na bloga poświęconego m.in. czasom gramatycznym, w tym Past Continuous:
    https://naukaangielskiegoprzezskype.edu.pl/past-continuous-okoliczniki-czasu/

    OdpowiedzUsuń