Dzisiaj przychodzę do Was z własnoręcznie narysowaną grą. Mam nadzieję, że spodoba się nie tylko dzieciom (oby!), ale też czytelnikom, bo bardzo się nad nią napracowałam!
Gra ma wspomóc u dzieci proces decyzyjny w zakresie trudnego wyboru miedzy Past Simple, a Present Perfect :) Przypomina nieco pospolite zadania "giving directions" z mapą, ale żeby uniknąć przykrych skojarzeń, zamiast budynków umieściłam... coś do jedzenia. Narysowanego co prawda, ale to i tak lepsze niż poczta albo apteka.
Trudno tak na sucho tłumaczyć, więc bez owijania w bawełnę: oto plansza (do pobrania tutaj):
Plansza przypomina wielkie, łyse drzewo. Nie dajcie się jednak zwieść pozorom, to nie gałęzie tylko drogi. Rozdroża są ponumerowane, podobnie jak odnogi - na każdym możemy pójść w a lub b.
W pierwszej fazie gry, myślę, że lepiej jeśli grą będzie sterował nauczyciel. Zapraszamy ochotnika do siebie, a on losuje jakiś produkt. Ich spis znajdziecie w linku na dole, wraz z innymi potrzebnymi materiałami. Są tam wypisane wszystkie przysmaki dostępne na mapie.
Przypuśćmy, że uczeń wylosował pizzę. Nie wolno mu jednak spojrzeć na wylosowany kartonik, musi go podać "przewodnikowi" (w bezpiecznej wersji: nauczyciel). Żeby dojść do pizzy, na pierwszym skrzyżowaniu uczeń musi skręcić w lewo (w a). W naszej grze a zawsze oznacza czas Present Perfect, a b - Past Simple. Ale, ale! Prowadzony przecież nie wie, że idzie do pizzy! Dlatego przy na każdym skrzyżowaniu czytamy mu zdanie, a on musi zadecydować w którym czasie (i jak) je uzupełnić. Np.
She________(be) to Spain 3 times so far.
Jeśli uczeń podejmie dobrą decyzję i wybierze Present Perfect - super, jest o krok bliżej celu (pizzy). Na następnym skrzyżowaniu dostanie kolejne zdanie i będzie musiał podjąć właściwą decyzję. Jeśli wybierze źle - cóż, w końcu gdzieś dojdzie, a wtedy będzie mógł porównać to z wylosowanym kartonikiem. Na koniec warto omówić z nim popełniony błąd.
Tak jak powiedziałam, uważam, że bezpieczniej będzie jeśli przewodnikiem będzie nauczyciel. Jednak na końcu wpisu znajdziecie do pobrania przykładowe a-sentences i b-sentences, dzięki którym przewodnikiem będzie mógł być też inny uczeń, a ryzyko poplątania jest minimalne.
Grę można wykorzystać również do ćwiczenia innego materiału :)
Gra do pobrania tutaj i tutaj.
Jaka piękna plansza! <3
OdpowiedzUsuńDziękuję :)
OdpowiedzUsuń